براق کردن ظروف مسی با 11 روش آسان در خانه

براق کردن ظروف مسی با 11 روش آسان در خانه

وقتی ظرف مسی را می بینیم، گفته ی مادر بزرگ ها برایمان یادآوری می شود. غذایی که در ظرف مسی پخته و خورده شود، بسیار خوشمزه خواهد شد. اما مشکلی که اکثر خانم ها با ظرف مسی بخصوص قابلمه مسی دارند این است که داخل ظرف مسی بعد از چند بار پخت و پز، سیاه و بیرون ظرف مسی کدر می شود. ما در این مقاله 12 روش آسان براق کردن ظروف مسی از جمله قابلمه مسی، ماهیتابه مسی، پارچ مسی و … را آموزش خواهیم داد.

روش اول: پودر ماشین لباس شویی و نمک

یکی از آسان ترین روش های براق کردن ظروف مسی استفاده از پودر ماشین لباس شویی و نمک است. چرا که در هر خانه ای پودر ماشین لباس شویی و نمک وجود دارد. برای براق کردن ظرف مسی خود، ابتدا مقداری پودر ماشین لباس شویی و نمک را در یک کاسه آب می ریزیم. سپس ظرف مسی را خیس کنید. و کمی از محلول را بر روی دستمال بریزید. دستمال را به آرامی روی ظرف مسی بکشید. بهتر است جهت جلوگیری از سیاه شدن ظرف مسی، از یک دستمال نرم استفاده کنید. دستمال را چندین بار توسط این محلول خیس کنید و دور تا دور ظرف مسی را دستمال بکشید. این روش را 10 الی 15 دقیقه ادامه دهید. سپس ظرف مسی را با آب ولرم آبکشی کنید. و با یک حوله ی نرم خشک کنید. همانطور که می بینید ظرف مسی شما همانند روز اول براق شده است.

روش دوم: ماست و دوغ

تعجب نکنید! ماست و دوغ به دلیل خاصیت اسیدی که دارند ظرف مسی شما را براق خواهند کرد. مقداری ماست یا دوغ را بر روی دستمال نرم بریزید. سپس دستمال را دور تا دور ظرف مسی که از قبل با آب خیس شده است، بکشید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که سیاهی ظرف مسی شما از بین برود. سپس ظرف را با یک حوله لطیف خشک کنید. ظرف مسی کاملا براق و به رنگ مس می شود.

روش سوم: ترشی 

گاهی ممکن است دم دست ترین وسیله برای براق کردن ظروف مسی، ترشی خوشمزه ی خانگی باشد. از آنجایی که ترشی خانگی حاوی مقدار زیادی سرکه می باشد، به راحتی می تواند ظرف مسی سیاه را براق کند. بنابراین برای براق کردن ظرف مسی خود ناامید نباشید. همین حالا ظرف مسی خود را برداشته و مقداری آب ترشی روی آن بریزید. سپس با یک دستمال نرم، روی آن را بسابید. بعد از چند دقیقه ظرف مسی را با آب ولرم آبکشی کنید. و با یک حوله ی نرم خشک کنید. ظرف مسی خود را به زیباترین رنگ مس تبدیل خواهید کرد.

روش چهارم: آبغوره و نمک

برای براق کردن ظروف مسی با آبغوره و نمک، در یک کاسه، نمک را در آبغوره حل کنید. محلول را با استفاده از دستمال نرم، بر روی ظرف مسی بکشید تا زمانی که سیاهی ظرف از بین نرفته، این کار را ادامه دهید. سپس ظرف را با آب ولرم شستشو دهید، با یک حوله ی نرم خشک کنید. ظرف مسی شما تا مدت ها، براق و زیبا خواهد ماند.

روش پنجم: آب انار 

روش ششم: قره قروت

روش هفتم: آبلیمو و نمک

روش هشتم: رب گوجه فرنگی و نمک

روش نهم: جوش شیرین و آبلیمو

روش دهم: سرکه و نمک

روش یازدهم: سس گوجه فرنگی یا سس کچاپ

روش دوازدهم: جلاسنج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.