موارد مهم برای استفاده از ظروف مسی
موارد مهم برای استفاده از ظروف مسی
طی چند سال اخیر مجدد انسان ها رو به استفاده از ظروف مسی آورده اند، این امر سبب شده است تا استفاده از ظروف مسی به خصوص برای پخت و پز و آشامیدن جای تفلون و استیل و چدن را بگیرند. با استفاده از ظروف مسی می توان هر وعده غذايی را با روش کامل و ملايم تهيه کرد. ظروف مسی بهترين وسيله  براي پخت‌وپز و کباب کردن و همچنین آشامیدن بشمار می آيند و دليل آن بخاطر وجود مواد عالی در مس می باشد. نگهداری حرارت در ظروف مسی به مراتب بیش از سایر ظروف فلزی است و دلیل خوشمزه شدن و خوب جا افتادن غذا در این ظروف هم این است که حرارت در مس به طور یکنواخت توزیع می‌شود.

موارد مهم برای استفاده از ظروف مسی

یک مزیت دیگر مس نسبت به ظروف رایج دیگر آن است که غذا در ظرف مسی خیلی سریعتر می‌پزد. حتما تا به حال شنیده‌اید که سرخ کردن غذاها در ظرف مسی باعث تردتر شدن آن‌ها می‌شود و خورشت های ایرانی مثل قرمه سبزی هم در این ظروف بهتر جا می‌افتند. راز همه این خوشمزگی‌ها در ویژگی‌های فلز مس و رسانایی بسیار زیاد آن است.همچنین ذخیره‌سازی آب در یک ظرف مسی ایجاد یک فرآیند تصفیه طبیعی است که می‌تواند تمام میکروارگانیسم‌ها (قالب‌ها، قارچ‌ها، جلبک‌ها و باکتری‌ها) موجود در آب را که می‌تواند برای بدن مضر و برای نوشیدن مناسب باشد، از بین ببرد. ظروف مسی گران‌قیمت هستند و خریدن یک سرویس قابلمه و تابه از این جنس برایتان بسیار گران‌تر از ظروف رایج دیگر تمام می‌شود. موارد مهم برای استفاده از ظروف مسیاز طرف دیگر، مس از عناصر لازم برای فرآیند خونسازی و رفع کم خونی است به همین دلیل پخت غذا در این ظروف می‌تواند کم خونی را کم کند.اما با این حال، ظروف مسی خالی از ایراد هم نیستند. این ظروف هم مثل ظروف رویی، می‌توانند باعث مسمویت غذایی شما شوند که حتی گاهی به ناراحتی کبدی هم می‌انجامد! بنابراین اگر از عاشقان و شیفتگان این ظروف گران قیمت قدیمی هستید، به دقت توضیحات ما را بخوانید.
ظروف مسی زود در معرض اکسید شدن قرار می‌ گیرند و ترکیب پذیری بالایی با مواد غذایی دارند. به همین علت ممکن است باعث مسمومیت شوند. با علت اینکه در ظروف مسی از پوشش‌هایی از جنس قلع، نیکل، استیل و لعابی استفاده می‌شود تا میزان ورود مس به غذا کاهش پیدا کند اما این امر سبب می شود که وجود این آلیاژها باعث ورود فلزات سنگین به بدن ‌شود. مخصوصا غذاهای اسیدی که برای مدت طولانی در این ظروف پخته یا نگهداری می شوند بیشتر در معرض این موضوع قرار دارند. از سوی دیگر، پخت و پز مواد اسیدی و قلیایی در ظروف مسی یا نگهداری این مواد در چنین ظروفی باعث تخریب بافت غذا خواهد شد.
 
چگونه از ظروف مسی نگهداری کنیم؟
دلیل اهیمت نحوه نگهداری ظروف مسی هم بخاطر گران قیمت بودن این ظروف میباشد و هم به علت حساس بودن جنس مس که بسیار حساس در مقابل ضربه و خراش میباشد. لذا برای اینکه بتوناید از ظروف مسی خود به نحو احسن مراقبت کنید به توصیه های زیر عمل نمائید.
 • از پخت غذاهای ترش و اسیدی در ظروف مسی بپرهیزید چون باعث از بین رفتن لایه های داخلی ظرف می شود و همین امر سبب می شود مقدار زیادی مس وارد غذای شما شود.
 • در حین شستشو مراقب باشید لایه پوششی آن از بین نرود و دچار سایش و رفتگی نشود.
 • در ظروفی که لایه پوششی آن از بین رفته است نباید پخت و پز انجام شود در غیر این صورت دچار مسمومیت مس خواهید شد که علایم آن تهوع، استفراغ و اسهال است. همچنین مس اضافی در کبد ذخیره شده و باعث از کار افتادن کبد و در نهایت مرگ می‌شود.
 • برای شستن ظروف مسی، هرگز نباید از ماشین ظرفشویی استفاده شود و باید آنها را بعد از شستن بلافاصله با دستمال نرم خشک کرد.
 • به علت حرارت بالای ظروف مسی نباید از این ظروف برای سرخ کردن استفاده شود زیرا فرایند تخریب روغن را افزایش می دهد.

مواردی که بایستی برای استفاده از ظروف مسی برای اولین بار به آن توجه کرد :
 • هنگامی استفاده از ظروف مسی برای اولین بار،در مرحله ی اول ظرف را پر از آب کرده و در آن سبزیجات سبز بریزید و اجازه دهید تا بطور کامل بجوشد. سپس ظرف را از برداشته و بشویید و با دستمال نرم خشک کنید. هم اکنون ظرف مسی شما آماده استفاده میباشد.
 • برای جلوگیری از آسیب ظرف مسی، هیچ گاه آن‌ را به صورت خالی بر روی اجاق گاز قرار ندهید، سعی کنید ابتدا روغن را داخل ظرف بریزید و سپس آن را روی اجاق گاز بگذارید.
 • هیچ گاه برای شستن ظروف مسی از سیم ظرفشویی استفاده نکنید و همانطور که در بالا به آن اشاره شد از ظرفشویی برای شستن ظروف مسی استفاده نکنید.
 • ظروف مسی خود را به صورت منظم روکش کنید، یا به قول معروف سفید کنید.
  برای جلوگیری از آسیب دیدن ظروف مسی در هنگام استفاده، بهتر است از ابزار چوبی یا پلاستیکی به جای ابزار فلزی استفاده کنید، جز در مواردی که ظرف مسی شما دارای روکش استیل ضد زنگ باشد.
 • مواد غذایی را درون ظروف مسی نگهداری نکنید و مواد غذایی اسیدی را در ظروفی که روکش ندارند قرار ندهید.

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.